Prawie co trzeci start-up w Polsce ma wśród założycieli kobietę. Tylko niewielka część z nich tworzy go w obszarze technologicznym czy naukowym. Dodatkowo co piąta studentka uczelni technicznej nie wie, czym jest start-up technologiczny. Te dane wskazują na to, że potencjał technologicznej przedsiębiorczości kobiet jest tylko w niewielkim stopniu zagospodarowany. Wsparcie pań związanych z tym obszarem to priorytet programu Girls go start-up! Academy, do którego aplikować można do 24 listopada. Inicjatorzy chcą tworzyć w Polsce Kobiecą Dolinę Krzemową.   – Kobiety mają problem z uwierzeniem w siebie, stoją z boku, obserwują, wykonują role mniej frontowe. Mężczyźni łatwiej idą do przodu. Poza...
Praca zdalna to wybór, którego dokonujemy z wielu powodów. Niektóre z nas muszą zajmować się rodziną lub nie wyobrażają sobie rozstania z najbliższymi na kilka miesięcy, by podjąć pracę z dala od miejsca zamieszkania. Inni zbyt dużo czasu spędzają w ruchu, by tracić dodatkowo czas na dojazdy do biura. Są też takie kobiety, które po prostu nie potrafią skoncentrować się w biurze i panująca w nim atmosfera jest dla nich tak rozpraszająca, że nie są w stanie praktycznie niczego zrobić. Trzeba jednak być ostrożnym, bo praca zdalna wbrew pozorom nie jest taka prosta. Istnieje wiele błędów często popełnianych przez osoby...
I. Konkurs na film krótkometrażowy (30 minut)   Aby wziąć udział w konkursie należy złożyć: pakiet, w którego skład wchodzą: okładka (na której powinny znaleźć się: tytuł, autor, gatunek, logline), jednostronicowe streszczenie fabuły, prawidłowo sformatowany scenariusz (maksymalnie 30 stron).   Nagroda główna: 5 000 złotych.   Konkurs na scenariusz filmu krótkometrażowego jest jednoetapowy.   Adresy: Pakiet wraz z formularzem osobowym wypełnionym na przygotowanym przez Organizatorów szablonie należy przesłać listem poleconym lub dostarczyć osobiście w czterech wydrukowanych egzemplarzach w nieprzekraczalnym terminie do dnia 20 stycznia 2018, godz. 10:30 na adres: Warszawska Szkoła Filmowa ul. Generała Zajączka 7 01-518 Warszawa z dopiskiem: „Script Fiesta KONKURS” lub...
Braster - system domowej profilaktyki raka piersi. Poprzez kontakt z gruczołem piersiowym odwzorowuje jej obraz termograficzny. Może wychwycić nawet 3 milimetrowe zmiany. W procesie interpretacji badania ważny jest udział lekarzy radiologów, którzy w razie wykrycia niepokojących zmian, przekazują pacjentce wskazówki dotyczące dalszego postępowania diagnostycznego.     Kobiety, które zachorowały na raka piersi często podkreślają, że w ich najbliższym otoczeniu rzadko poruszano temat badań profilaktycznych. Boimy się o tym rozmawiać, a strach blokuje impuls kontrolny, który bywa kluczowy w ratowaniu życia. Psychoonkolog Adrianna Sobol od lat tłumaczy Polkom, że dbanie o siebie ma status bezcennego nawyku, jest też przejawem troski o tych, których...
Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA została Człowiekiem Corporate Governance 2017. To osoba, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce. Tytuł przyznano po raz trzeci w trakcie tegorocznego, siódmego już spotkania „Konferencji Rada Nadzorcza”, poświęconego praktycznym aspektom sprawowania kontroli i nadzoru właścicielskiego.   Konferencja Rada Nadzorcza to jedno z najistotniejszych wydarzeń w Polsce poświęcone tematyce rad nadzorczych. Miejsce spotkania przedstawicieli corporate governance, gdzie dokonuje się merytoryczna i rzeczowa wymiana doświadczeń oraz omówienie zagadnień i problemów związanych z nadzorem właścicielskim. Zwieńczeniem konferencji jest ceremonia przyznania wyróżnienia „Człowiek Corporate Governance”.   W ubiegłym roku wyróżniono Wiesława...
Małe i mikrofirmy mogą ubiegać się o pożyczkę na korzystnych warunkach w Agencji Rozwoju Przemysłu. Wsparcie może opiewać na kwotę do 2 mln zł. Jako pierwsza skorzystała z tej opcji firma Ermax z Dąbrowy Górniczej. Choć produkt jest nowy, ARP zdążyło już udzielić kilku podobnych kredytów.     Dla kogo i na co pożyczka z ARP?   - Pożyczki na innowacje są przeznaczone dla każdego rodzaju firmy, także – co jest całkowitą nowością w ARP – dla małych i średnich przedsiębiorców. Nie interesuje nas, na co firma przeznaczy te pieniądze: może to być pożyczka obrotowa, pożyczka na linię produkcyjną, interesuje nas, aby firma...
Braster - system domowej profilaktyki raka piersi. Poprzez kontakt z gruczołem piersiowym odwzorowuje jej obraz termograficzny. Może wychwycić nawet 3 milimetrowe zmiany. W procesie interpretacji badania ważny jest udział lekarzy radiologów, którzy w razie wykrycia niepokojących zmian, przekazują pacjentce wskazówki dotyczące dalszego postępowania diagnostycznego.     Kobiety, które zachorowały na raka piersi często podkreślają, że w ich najbliższym otoczeniu rzadko poruszano temat badań profilaktycznych. Boimy się o tym rozmawiać, a strach blokuje impuls kontrolny, który bywa kluczowy w ratowaniu życia. Psychoonkolog Adrianna Sobol od lat tłumaczy Polkom, że dbanie o siebie ma status bezcennego nawyku, jest też przejawem troski o tych, których...

Chcemy się zmieścić w sukienkę sprzed ciąży, przestać palić, zrobić porządek ze swoim życiem, osiągnąć zawodowy sukces… Mnóstwo planów, ale jak je zrealizować?

 

Realizację postanowień zacznij od razu

Postanowienia odkładane na później, zazwyczaj w ogóle nie zostają zrealizowane. Zbyt dużo zajęć piętrzy się przed nami, by pamiętać o danych sobie obietnicach. Ktoś czegoś oczekuje, coś nie może poczekać, czasem przychodzi zmęczenie, czasem chęć „nicnierobienia”. Mija dzień, potem tydzień, miesiąc, a jak dowodzą badania, po 3 miesiącach już nikt nie przejmuje się postanowieniami sprzed kwartału.

Postawiłaś przed sobą zadanie? Zacznij realizować je już dziś. Pierwszy dzień nie jest przeznaczony na ciężką pracę. Wystarczy wziąć notes (taki, który zawsze będziesz miała pod ręką) i na pierwszej stronie zapisać swój cel.

 

Sprecyzuj cel

Określenie i zapisanie celu w notesie jest niezwykle ważne:

 • Ściśle sprecyzowany cel nie pozwala błądzić, odbiegać zbyt daleko, ani poprzestawać w połowie.

 • Zapisany cel staje się bardziej realny. Nie jest już mglistym pojęciem, gdzieś z tyłu głowy, staje się zadaniem do wykonania, przy którym kiedyś z satysfakcją postawisz „ptaszek”.

Cel powinien być jasno zdefiniowany, mierzalny (taki, którego zrealizowanie nie będzie budziło Twoich wątpliwości) i atrakcyjny (postaw sobie cel, którego realizacja ma sens dla Ciebie, nie dla rodziny, szefa, czy autora poradnika i Ciebie będzie cieszyć jego osiągnięcie).

Istnieje zasada pozwalająca na efektywne określanie celów – SMART. Cel ma być:

 • specyficzny – jasno zdefiniowany,

 • mierzalny – określony w jednostkach miary, stanowisku, które chcemy osiągnąć, stopniu zaawansowania np. znajomości języka obcego,

 • atrakcyjny – taki, który ma sens i cieszy osobę, która ma go osiągnąć,

 • realistyczny – taki, który jest możliwy do osiągnięcia przez tę osobę,

 • terminowy – na osiągnięcie celu trzeba wyznaczyć sobie pewien czas.

 

Wyznacz termin realizacji celu

Czas, który chcemy poświęcić na realizację celu jest ogromnie ważny. Nadaje ramy naszym działaniom. Nie możemy wiecznie odkładać zadań na później, bo zwyczajnie nie zdążymy zrobić wszystkiego w ostatni dzień terminu. Przy długookresowych celach, dobrze jest podzielić zadanie na krótsze okresy.

Jeśli realizacja ma potrwać 2 lata, rozpiszmy w notesie całość w kilku punktach, np.:

 • prowadzić własną agencję reklamową – za 2 lata,

 • zdobyć niezbędne środki finansowe - za 18 miesięcy,

 • pracować w firmie reklamowej, by zdobyć potrzebne doświadczenie – za pół roku,

 • wyszukać potencjalnych pracodawców i zorientować się w ich oczekiwaniach – za miesiąc,

 • zapisać się na kurs obsługi programu graficznego – za tydzień,

 • znaleźć aktualne kursy, z których mogę skorzystać – jutro!

Ważnym punktem jest wyznaczenie zadania na jutro. Taki system planowania powoduje, że już dziś zaczynasz myśleć, jak konkretnie osiągnąć cel. Jutro wykonasz drugi krok w jego kierunku. Kiedy „odptaszkujesz” w notesie jutrzejsze zadanie, poczujesz się na tyle zmotywowana, by na kolejny dzień wyznaczyć kolejne małe zadanie i w ten sposób za tydzień będziesz miała zrealizowany drugi „duży punkt” w notesie.

 

Codziennie jeden mały krok

Różne są szkoły realizacji zadań. Niektórzy eksperci stoją na stanowisku, że powinno się je wykonywać na tyle, na ile czas pozwoli (raz na 2 dni, raz na tydzień). Istnieje też pogląd, że zadania powinno się wykonywać codziennie. Bez względu na częstotliwość stawiania kroków, obowiązuje jednak żelazna zasada – działaj systematycznie!

Dla mniej zdyscyplinowanych lepsza będzie reguła codziennej praktyki. Chodzi bowiem o to, by przerwa nie podziałała demotywująco. Codziennie, nie znaczy jednak, że osiąganie celu ma stać się traumatycznym przeżyciem.

W notesie, zapisuj 1 do 3 zadań na dzień następny. Pamiętaj, że zadania nie mają należeć do epokowych dokonań. Niech to będzie nawet 5 - 10 minut, jeśli wiesz, że więcej jutro nie wygospodarujesz.

Każde zadanie, które wykonasz, odhacz. „Ptaszki” działają bardzo motywująco, są najlepszym dowodem, że osiągasz sukcesy, dotrzymujesz danych sobie obietnic i widzisz, jak co dnia jesteś bliżej celu.

 

Nie poddawaj się

Życie nie jest pasmem nieustających sukcesów i drobne porażki nie powinny skłaniać Ciebie do rezygnacji. Najistotniejsze jest podejmowanie prób. Nie udało się dziś? Nie odpuszczaj! Sukcesów nie osiągają urodzeni w czepku mędrcy, tylko ludzie wytrwali.

 

© Kariera Kobiety

 

5 kroków do realizacji celu. Jak wygrać z własną niekonsekwencją i dotrzymać danego sobie słowa

KARIERA KOBIETY

NOWOŚĆ!!!

50 LEKCJI  J. NIEMIECKIEGO

 

 

© 2016 Kariera Kobiety