Prawie co trzeci start-up w Polsce ma wśród założycieli kobietę. Tylko niewielka część z nich tworzy go w obszarze technologicznym czy naukowym. Dodatkowo co piąta studentka uczelni technicznej nie wie, czym jest start-up technologiczny. Te dane wskazują na to, że potencjał technologicznej przedsiębiorczości kobiet jest tylko w niewielkim stopniu zagospodarowany. Wsparcie pań związanych z tym obszarem to priorytet programu Girls go start-up! Academy, do którego aplikować można do 24 listopada. Inicjatorzy chcą tworzyć w Polsce Kobiecą Dolinę Krzemową.   – Kobiety mają problem z uwierzeniem w siebie, stoją z boku, obserwują, wykonują role mniej frontowe. Mężczyźni łatwiej idą do przodu. Poza...
Praca zdalna to wybór, którego dokonujemy z wielu powodów. Niektóre z nas muszą zajmować się rodziną lub nie wyobrażają sobie rozstania z najbliższymi na kilka miesięcy, by podjąć pracę z dala od miejsca zamieszkania. Inni zbyt dużo czasu spędzają w ruchu, by tracić dodatkowo czas na dojazdy do biura. Są też takie kobiety, które po prostu nie potrafią skoncentrować się w biurze i panująca w nim atmosfera jest dla nich tak rozpraszająca, że nie są w stanie praktycznie niczego zrobić. Trzeba jednak być ostrożnym, bo praca zdalna wbrew pozorom nie jest taka prosta. Istnieje wiele błędów często popełnianych przez osoby...
I. Konkurs na film krótkometrażowy (30 minut)   Aby wziąć udział w konkursie należy złożyć: pakiet, w którego skład wchodzą: okładka (na której powinny znaleźć się: tytuł, autor, gatunek, logline), jednostronicowe streszczenie fabuły, prawidłowo sformatowany scenariusz (maksymalnie 30 stron).   Nagroda główna: 5 000 złotych.   Konkurs na scenariusz filmu krótkometrażowego jest jednoetapowy.   Adresy: Pakiet wraz z formularzem osobowym wypełnionym na przygotowanym przez Organizatorów szablonie należy przesłać listem poleconym lub dostarczyć osobiście w czterech wydrukowanych egzemplarzach w nieprzekraczalnym terminie do dnia 20 stycznia 2018, godz. 10:30 na adres: Warszawska Szkoła Filmowa ul. Generała Zajączka 7 01-518 Warszawa z dopiskiem: „Script Fiesta KONKURS” lub...
Braster - system domowej profilaktyki raka piersi. Poprzez kontakt z gruczołem piersiowym odwzorowuje jej obraz termograficzny. Może wychwycić nawet 3 milimetrowe zmiany. W procesie interpretacji badania ważny jest udział lekarzy radiologów, którzy w razie wykrycia niepokojących zmian, przekazują pacjentce wskazówki dotyczące dalszego postępowania diagnostycznego.     Kobiety, które zachorowały na raka piersi często podkreślają, że w ich najbliższym otoczeniu rzadko poruszano temat badań profilaktycznych. Boimy się o tym rozmawiać, a strach blokuje impuls kontrolny, który bywa kluczowy w ratowaniu życia. Psychoonkolog Adrianna Sobol od lat tłumaczy Polkom, że dbanie o siebie ma status bezcennego nawyku, jest też przejawem troski o tych, których...
Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA została Człowiekiem Corporate Governance 2017. To osoba, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce. Tytuł przyznano po raz trzeci w trakcie tegorocznego, siódmego już spotkania „Konferencji Rada Nadzorcza”, poświęconego praktycznym aspektom sprawowania kontroli i nadzoru właścicielskiego.   Konferencja Rada Nadzorcza to jedno z najistotniejszych wydarzeń w Polsce poświęcone tematyce rad nadzorczych. Miejsce spotkania przedstawicieli corporate governance, gdzie dokonuje się merytoryczna i rzeczowa wymiana doświadczeń oraz omówienie zagadnień i problemów związanych z nadzorem właścicielskim. Zwieńczeniem konferencji jest ceremonia przyznania wyróżnienia „Człowiek Corporate Governance”.   W ubiegłym roku wyróżniono Wiesława...
Małe i mikrofirmy mogą ubiegać się o pożyczkę na korzystnych warunkach w Agencji Rozwoju Przemysłu. Wsparcie może opiewać na kwotę do 2 mln zł. Jako pierwsza skorzystała z tej opcji firma Ermax z Dąbrowy Górniczej. Choć produkt jest nowy, ARP zdążyło już udzielić kilku podobnych kredytów.     Dla kogo i na co pożyczka z ARP?   - Pożyczki na innowacje są przeznaczone dla każdego rodzaju firmy, także – co jest całkowitą nowością w ARP – dla małych i średnich przedsiębiorców. Nie interesuje nas, na co firma przeznaczy te pieniądze: może to być pożyczka obrotowa, pożyczka na linię produkcyjną, interesuje nas, aby firma...
Braster - system domowej profilaktyki raka piersi. Poprzez kontakt z gruczołem piersiowym odwzorowuje jej obraz termograficzny. Może wychwycić nawet 3 milimetrowe zmiany. W procesie interpretacji badania ważny jest udział lekarzy radiologów, którzy w razie wykrycia niepokojących zmian, przekazują pacjentce wskazówki dotyczące dalszego postępowania diagnostycznego.     Kobiety, które zachorowały na raka piersi często podkreślają, że w ich najbliższym otoczeniu rzadko poruszano temat badań profilaktycznych. Boimy się o tym rozmawiać, a strach blokuje impuls kontrolny, który bywa kluczowy w ratowaniu życia. Psychoonkolog Adrianna Sobol od lat tłumaczy Polkom, że dbanie o siebie ma status bezcennego nawyku, jest też przejawem troski o tych, których...

W Polsce wynajmowanie biurka zamiast biura to wciąż jeszcze novum. Freelancerzy wybierają pracę w domu lub w kawiarni, niektórzy wynajmują tańsze lokale w mniej atrakcyjnych lokalizacjach. Czy pozwolimy przekonać się do coworkingu?

 

Biura coworkingowe to dobrze wyposażone pomieszczenia. Oprócz biurek i wygodnych krzeseł, znajdziemy tu urządzenia do przetwarzania dokumentów, barek, pomieszczenia sanitarne. Standardem jest sieć wi-fi. Niektóre biura, oprócz stref roboczych udostępniają również sale konferencyjne, a nawet pomieszczenia do relaksu.

 

Istotą coworkingu jest praca wielu osób niezwiązanych ze sobą zawodowo w jednym pomieszczeniu. Każdy, przy swoim biurku prowadzi własną firmę, często diametralnie różniącą się od firmy sąsiada siedzącego przy biurku obok.

 

W porównaniu z pracą w domu, coworking zdaje się nie mieć minusów. Dlaczego?

 

Wyposażenie

 

Zacznijmy od wyposażenia biura. Co prawda każdy ma w domu podstawowe narzędzia pracy, jednak biura najczęściej udostępniają urządzenia wyższej jakości. Począwszy od wygodnego, ergonomicznego krzesła, po kserokopiarkę drukującą „nieco szybciej” niż domowe urządzenie.

Odrębną kwestią jest konserwacja i naprawa sprzętu, czyli czynności, którymi nie musimy już sobie zaprzątać głowy. Podobnie ma się rzecz ze sprzątaniem pomieszczenia, zapewnieniem prawidłowego oświetlenia, utrzymaniem estetycznego wyglądu biura, itp.

 

 

Organizacja pracy

 

Praca w domu w wielu przypadkach jest mało efektywna. Co i rusz nadarzają się okazje do niewielkiej przerwy. Często nieplanowane pauzy wydłużają czas pracy, bo przecież biuro jest w domu, dom w biurze i w ten sposób nigdy nie pracujemy do końca, tak jak nigdy do końca nie wypoczywamy. Korzystanie z zewnętrznego biura, a raczej biurka, wyraźnie oddziela te dwie sfery. Przy okazji, warto też uwzględnić coś, co w przypadku kobiet jest szczególnie ważne – dbałość o wygląd. Problem może wydawać się błahy, lecz często spotykany w przypadku freelancerek. Czy można wiele lat pracować bez makijażu, w dresie, piżamie, bamboszach? Można. Z biegiem czasu zaczyna to jednak przeszkadzać. Czy pozostając w domu warto jednak zrobić make-up, ubrać się w „biurowe” ciuchy i spędzić tak czas w zaciszu czterech ścian? Wydaje się, że to zachowanie jest nieco sztuczne, a przynajmniej część pań szybko z niego rezygnuje.

 

 

Spotkania z kontrahentami

 

Zapraszanie klientów, czy kontrahentów do własnego mieszkania rodzi dyskomfort zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie. O ile jedna, czy dwie osoby, raz na jakiś czas mogą przemknąć przez dom bez większego uszczerbku, o tyle organizacja spotkania większej grupy ludzi może być dużym problemem. Przeprowadzenie prezentacji jest tu zupełnie nie na miejscu (nawet, gdyby w domu znalazł się profesjonalny sprzęt do tego celu). Biura coworkingowe, zazwyczaj są wyposażone w sale konferencyjne lub pomieszczenia, gdzie swobodnie można spotkać się z klientami, wykorzystując przy tym sprzęt naprawdę wysokiej jakości.

 

 

Ludzie

 

Najistotniejszą zaletą coworkingu jest praca z ludźmi. Możliwość wymiany myśli i poglądów to wartość nie do przecenienia. Porównanie biznesów, zdrowa rywalizacja, a także napływ świeżych informacji pomagają rozwijać firmę. Freelancerzy korzystający z biurek do wynajęcia, często podkreślają, że praca z wieloma nowymi osobami to dla nich bodziec do bardziej efektywnego działania, a także możliwość wymiany kontaktów, które czasem przeradzają się intratne przedsięwzięcia.

 

 

Koszt

 

Oczywiście, wynajęcie biurka zawsze będzie kosztem dodatkowym w porównaniu z pracą w domu, jednak cena najczęściej ustalana jest za godzinę pracy i jest stosunkowo niewysoka. W zestawieniu z kosztem wynajęcia, urządzenia i utrzymania lokalu to wydatek niemal niezauważalny. W najstarszym biurze tego typu, w Poznaniu, cena za 1 godzinę pracy wynosi 10zł, ale już dla tych, którzy decydują się pracować tam w pełnym wymiarze to koszt 450zł miesięcznie. W cenę wliczona jest możliwość korzystania z sal konferencyjnych.

 

Rozwój coworkingu

 

Kto waha się nad wyborem pracy przy wynajętym biurku, może obserwować rozwijający się rynek coworkingu. Istnieją już takie biura, które są do dyspozycji za darmo (np. Idea Bank udostępnia biura coworkingowe posiadaczom konta – póki co, tylko w większych miastach). Być może jednak produkt tej instytucji zainspiruje innych do tego typu projektów.

 

Prognozy rozwoju tej branży są bardzo optymistyczne. W dużej mierze wiąże się to z nienormowanym czasem pracy wielu z nas. Ten model działania sprzyja wynajmowaniu biurek na godziny lub w określone dni. Dla przedsiębiorców to ogromna wygoda, oszczędność czasu i pieniędzy. Szacuje się, że do końca tego roku, w Polsce przybędzie ok. 2 tys. takich biur. Obecnie jest ich 8 tysięcy.

 

Anna Nowak

 

Fotografie - dzięki uprzejmości Idea Bank

© Kariera Kobiety

 

 

Coworking - 5 powodów, dla których nie warto pracować w domu

KARIERA KOBIETY

NOWOŚĆ!!!

50 LEKCJI  J. NIEMIECKIEGO

 

 

© 2016 Kariera Kobiety