Prawie co trzeci start-up w Polsce ma wśród założycieli kobietę. Tylko niewielka część z nich tworzy go w obszarze technologicznym czy naukowym. Dodatkowo co piąta studentka uczelni technicznej nie wie, czym jest start-up technologiczny. Te dane wskazują na to, że potencjał technologicznej przedsiębiorczości kobiet jest tylko w niewielkim stopniu zagospodarowany. Wsparcie pań związanych z tym obszarem to priorytet programu Girls go start-up! Academy, do którego aplikować można do 24 listopada. Inicjatorzy chcą tworzyć w Polsce Kobiecą Dolinę Krzemową.   – Kobiety mają problem z uwierzeniem w siebie, stoją z boku, obserwują, wykonują role mniej frontowe. Mężczyźni łatwiej idą do przodu. Poza...
Praca zdalna to wybór, którego dokonujemy z wielu powodów. Niektóre z nas muszą zajmować się rodziną lub nie wyobrażają sobie rozstania z najbliższymi na kilka miesięcy, by podjąć pracę z dala od miejsca zamieszkania. Inni zbyt dużo czasu spędzają w ruchu, by tracić dodatkowo czas na dojazdy do biura. Są też takie kobiety, które po prostu nie potrafią skoncentrować się w biurze i panująca w nim atmosfera jest dla nich tak rozpraszająca, że nie są w stanie praktycznie niczego zrobić. Trzeba jednak być ostrożnym, bo praca zdalna wbrew pozorom nie jest taka prosta. Istnieje wiele błędów często popełnianych przez osoby...
I. Konkurs na film krótkometrażowy (30 minut)   Aby wziąć udział w konkursie należy złożyć: pakiet, w którego skład wchodzą: okładka (na której powinny znaleźć się: tytuł, autor, gatunek, logline), jednostronicowe streszczenie fabuły, prawidłowo sformatowany scenariusz (maksymalnie 30 stron).   Nagroda główna: 5 000 złotych.   Konkurs na scenariusz filmu krótkometrażowego jest jednoetapowy.   Adresy: Pakiet wraz z formularzem osobowym wypełnionym na przygotowanym przez Organizatorów szablonie należy przesłać listem poleconym lub dostarczyć osobiście w czterech wydrukowanych egzemplarzach w nieprzekraczalnym terminie do dnia 20 stycznia 2018, godz. 10:30 na adres: Warszawska Szkoła Filmowa ul. Generała Zajączka 7 01-518 Warszawa z dopiskiem: „Script Fiesta KONKURS” lub...
Braster - system domowej profilaktyki raka piersi. Poprzez kontakt z gruczołem piersiowym odwzorowuje jej obraz termograficzny. Może wychwycić nawet 3 milimetrowe zmiany. W procesie interpretacji badania ważny jest udział lekarzy radiologów, którzy w razie wykrycia niepokojących zmian, przekazują pacjentce wskazówki dotyczące dalszego postępowania diagnostycznego.     Kobiety, które zachorowały na raka piersi często podkreślają, że w ich najbliższym otoczeniu rzadko poruszano temat badań profilaktycznych. Boimy się o tym rozmawiać, a strach blokuje impuls kontrolny, który bywa kluczowy w ratowaniu życia. Psychoonkolog Adrianna Sobol od lat tłumaczy Polkom, że dbanie o siebie ma status bezcennego nawyku, jest też przejawem troski o tych, których...
Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA została Człowiekiem Corporate Governance 2017. To osoba, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce. Tytuł przyznano po raz trzeci w trakcie tegorocznego, siódmego już spotkania „Konferencji Rada Nadzorcza”, poświęconego praktycznym aspektom sprawowania kontroli i nadzoru właścicielskiego.   Konferencja Rada Nadzorcza to jedno z najistotniejszych wydarzeń w Polsce poświęcone tematyce rad nadzorczych. Miejsce spotkania przedstawicieli corporate governance, gdzie dokonuje się merytoryczna i rzeczowa wymiana doświadczeń oraz omówienie zagadnień i problemów związanych z nadzorem właścicielskim. Zwieńczeniem konferencji jest ceremonia przyznania wyróżnienia „Człowiek Corporate Governance”.   W ubiegłym roku wyróżniono Wiesława...
Małe i mikrofirmy mogą ubiegać się o pożyczkę na korzystnych warunkach w Agencji Rozwoju Przemysłu. Wsparcie może opiewać na kwotę do 2 mln zł. Jako pierwsza skorzystała z tej opcji firma Ermax z Dąbrowy Górniczej. Choć produkt jest nowy, ARP zdążyło już udzielić kilku podobnych kredytów.     Dla kogo i na co pożyczka z ARP?   - Pożyczki na innowacje są przeznaczone dla każdego rodzaju firmy, także – co jest całkowitą nowością w ARP – dla małych i średnich przedsiębiorców. Nie interesuje nas, na co firma przeznaczy te pieniądze: może to być pożyczka obrotowa, pożyczka na linię produkcyjną, interesuje nas, aby firma...
Braster - system domowej profilaktyki raka piersi. Poprzez kontakt z gruczołem piersiowym odwzorowuje jej obraz termograficzny. Może wychwycić nawet 3 milimetrowe zmiany. W procesie interpretacji badania ważny jest udział lekarzy radiologów, którzy w razie wykrycia niepokojących zmian, przekazują pacjentce wskazówki dotyczące dalszego postępowania diagnostycznego.     Kobiety, które zachorowały na raka piersi często podkreślają, że w ich najbliższym otoczeniu rzadko poruszano temat badań profilaktycznych. Boimy się o tym rozmawiać, a strach blokuje impuls kontrolny, który bywa kluczowy w ratowaniu życia. Psychoonkolog Adrianna Sobol od lat tłumaczy Polkom, że dbanie o siebie ma status bezcennego nawyku, jest też przejawem troski o tych, których...

Podczas, gdy rodziny cieszą się z nagłego przypływu gotówki pochodzącej z puli programu „Rodzina 500+”, pomiędzy pracodawcami, a pracownicami zaczyna tworzyć się nowego rodzaju napięcie. 500+ stało się kartą przetargową, której strony używają jako argumentu w załatwianiu własnych interesów. Panie liczą na podwyżkę wynagrodzeń, tak, by przychodzenie do pracy było dla nich opłacalne. Pracodawcy, którzy myślą o zwolnieniach pracowników sugerują, że kobiety mogą liczyć na 500+, łatwiej więc zwolnić je, zamiast mężczyzn. Inni, z kolei, narzekają, że nie stać ich na podwyższenie płacy, zatem przyjdzie im zamykać firmy lub ograniczać działalność.

 

 

500+ może podnieść wskaźnik urodzeń, ale emerytury z tego nie będzie

 

Problem dotyczy głównie kobiet najmniej zarabiających oraz tych, które wykonują pracę niewymagającą szczególnych kwalifikacji. Dla pań zarabiających niewielkie sumy, rządowa pomoc w postaci 500 zł na dziecko, istotnie, może stać się ekwiwalentna wobec wynagrodzenia. Biorąc pod uwagę, że niepracująca matka kilkorga dzieci nie ponosi kosztów dojazdu do pracy i opłat za opiekę nad pociechami w godzinach pracy, utrata zarobków zostaje całkowicie zrekompensowana przez rządowe wsparcie. Za odejściem z pracy przemawia fakt, iż obecność matki w domu pozwala skupić się w 100 procentach na potrzebach dzieci. Niestety, kilkuletnie bezrobocie to luka w życiorysie i trudny powrót na rynek pracy. Rezygnacja z pracy to także rezygnacja z emerytury. Jeśli kobiety nie będą mogły liczyć na pomoc bliskich, jesień życia będzie trudna do przetrwania.

 

 

Przedsiębiorstwa nie inwestują

 

Od lat Polacy narzekają, że są traktowani jako tania siła robocza. Niektóre firmy wolą zatrudniać dużą ilość nisko opłacanych pracowników, niż inwestować w rozwój. Być może zautomatyzowanie prac spowodowałoby ograniczenie liczby zatrudnionych, jednak pozwoliłoby też podnieść płacę tym, którzy pozostaną.

 

Tymczasem, ostatnie miesiące to klęska urodzaju przedsiębiorców, zwłaszcza tych, poszukujących osób do prac sezonowych, ciężkich i niskopłatnych. Wobec 500+ ich oferta stała się nieatrakcyjna i jak niektórzy przyznają, przyjdzie im ograniczać działalność lub całkiem z niej zrezygnować.

 

 

Śmiech przez łzy

 

Pracownicy, którzy przez lata musieli zadowalać się niską płacą mogą odczuwać cichą satysfakcję z trudnego położenia swoich pracodawców, ale tak naprawdę cieszyć się nie ma z czego.

 

Do programu "Rodzina 500+" nie została, wszak, przypisana dożywotnia gwarancja wypłaty tych świadczeń. Może też być i tak, że w niektórych miejscach Polski bezrobocie ulegnie zwiększeniu. Nie ma więc pewności, że obecny stan rzeczy będzie trwał bez końca. Dlaczego?

 

W pierwszym kwartale tego roku, znaczna obniżka poziomu inwestycji w kraju ogłoszona przez GUS zaskoczyła nawet ekspertów ekonomii. Dla pracowników może to oznaczać zwolnienia. Już w ostatnich dniach firma SKANSKA ogłosiła, że pracę może utracić nawet 1150 osób. W takich przypadkach może pojawić się pokusa, by zwalniać kobiety bo:

a) są mniej cenione przez pracodawców,

b) mogą korzystać z takich programów jak 500+.

 

 

Co na to eksperci

 

„Utraty pracy boi się dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn. Najwięcej obaw mają kobiety, które zarabiają najmniej” - podkreśla ekspert Work Service, Krzysztof Inglot w wywiadzie dla Polskiego Radia. Jak jednocześnie zaznacza „przy sytuacji, gdy wiele kobiet zarabia poniżej 1800 zł miesięcznie, można liczyć na działanie programu 500+, które zachęci je do posiadania kolejnego dziecka”.

 

Czy polskie firmy będą segregować pracowników i odsyłać kobiet na porodówki? - zapytałam Martę Pawlikowską – Olsztę, specjalistkę w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi, autorką książki „Skuteczny menedżer – czego nie uczą w szkole”

 

"Jedną z moich podstawowych zasad w pracy HR-owca jest zasada niedyskryminowania kandydatów i pracowników ze względu m.in. na płeć. Dla mnie osobiście nie ma żadnej różnicy, czy pracuję z menedżerem/pracownikiem mężczyzną czy kobietą. Gdy ktoś pyta jakiej płci jest kandydat muszę się zastanowić najpierw do czego jest mu potrzebna ta informacja, a dopiero potem nad odpowiedzią na pytanie. To naprawdę nie ma merytorycznego znaczenia.

 

Na rynku pracy jest jednak różnie i patrząc globalnie, niektórzy pracodawcy nie stosując tej zasady (równego traktowania w zatrudnieniu) sami sobie szkodzą.

 

Rozwiązania polityczne takie, jak w przypadku 500+ mogą niestety pomóc pracodawcom, szczególnie tym stawiającym na masowe zatrudnienie i niską płacę, w podejmowaniu dyskryminującej decyzji, żeby zatrudniać mężczyzn a nie kobiety.

 

Dla pozostałych, być może będzie to dobra okazja do zweryfikowania swojego podejścia do wynagradzania pracowników i zapewnienia im godnych warunków finansowych, które nie stawiają ludzi przed wyborem między dwoma niezwykle ważnymi wartościami jakimi są praca i rodzina".

 

 

Malejące bezrobocie może pomóc wybić się kobietom

 

Starzejące się społeczeństwo i eksodus młodych do państw Europy zachodniej oznacza brak rąk do pracy. Obecnie stopa bezrobocia jest najniższa od 8 lat i wynosi 8,8%. Niektóre firmy zaczynają aktywnie wspierać kobiety na rynku pracy, dbając w ten sposób o stały, optymalny poziom zatrudnienia. W ostatnich miesiącach fabryka Siemens rozpoczęła kampanię zachęcającą kobiety do kształcenia się w kierunkach ścisłych i zajmowania wysokich stanowisk w dużych koncernach (tu przeczytasz artykuł na ten temat) To droga, która gwarantuje zadowolenie obu stronom, pracodawcom i pracownicom.

 

Zamiast przerzucać się wzajemnie kwotą 500zł, która przecież ma spełniać zupełnie inne zadanie, warto spróbować postawić na rozwój firm, kształcenie pracowników, wyznaczanie i dążenie do wspólnych celów.

 

Co zrobić, by nie usłyszeć "Podwyżka, albo odchodzę z pracy" przeczytasz w wywiadzie z Martą Pawlikowską - Olsztą w cyklu "Sądzę, że..."

 

Źródło:

materiały własne,

Pracownik w Polsce coraz bardziej poszukiwany - Polskie Radio

 

Anna Nowak

 

© Kariera Kobiety

Rządowe wsparcie dla rodzin wywołało szok na rynku pracy

KARIERA KOBIETY

NOWOŚĆ!!!

50 LEKCJI  J. NIEMIECKIEGO

 

 

© 2016 Kariera Kobiety