Prawie co trzeci start-up w Polsce ma wśród założycieli kobietę. Tylko niewielka część z nich tworzy go w obszarze technologicznym czy naukowym. Dodatkowo co piąta studentka uczelni technicznej nie wie, czym jest start-up technologiczny. Te dane wskazują na to, że potencjał technologicznej przedsiębiorczości kobiet jest tylko w niewielkim stopniu zagospodarowany. Wsparcie pań związanych z tym obszarem to priorytet programu Girls go start-up! Academy, do którego aplikować można do 24 listopada. Inicjatorzy chcą tworzyć w Polsce Kobiecą Dolinę Krzemową.   – Kobiety mają problem z uwierzeniem w siebie, stoją z boku, obserwują, wykonują role mniej frontowe. Mężczyźni łatwiej idą do przodu. Poza...
Praca zdalna to wybór, którego dokonujemy z wielu powodów. Niektóre z nas muszą zajmować się rodziną lub nie wyobrażają sobie rozstania z najbliższymi na kilka miesięcy, by podjąć pracę z dala od miejsca zamieszkania. Inni zbyt dużo czasu spędzają w ruchu, by tracić dodatkowo czas na dojazdy do biura. Są też takie kobiety, które po prostu nie potrafią skoncentrować się w biurze i panująca w nim atmosfera jest dla nich tak rozpraszająca, że nie są w stanie praktycznie niczego zrobić. Trzeba jednak być ostrożnym, bo praca zdalna wbrew pozorom nie jest taka prosta. Istnieje wiele błędów często popełnianych przez osoby...
I. Konkurs na film krótkometrażowy (30 minut)   Aby wziąć udział w konkursie należy złożyć: pakiet, w którego skład wchodzą: okładka (na której powinny znaleźć się: tytuł, autor, gatunek, logline), jednostronicowe streszczenie fabuły, prawidłowo sformatowany scenariusz (maksymalnie 30 stron).   Nagroda główna: 5 000 złotych.   Konkurs na scenariusz filmu krótkometrażowego jest jednoetapowy.   Adresy: Pakiet wraz z formularzem osobowym wypełnionym na przygotowanym przez Organizatorów szablonie należy przesłać listem poleconym lub dostarczyć osobiście w czterech wydrukowanych egzemplarzach w nieprzekraczalnym terminie do dnia 20 stycznia 2018, godz. 10:30 na adres: Warszawska Szkoła Filmowa ul. Generała Zajączka 7 01-518 Warszawa z dopiskiem: „Script Fiesta KONKURS” lub...
Braster - system domowej profilaktyki raka piersi. Poprzez kontakt z gruczołem piersiowym odwzorowuje jej obraz termograficzny. Może wychwycić nawet 3 milimetrowe zmiany. W procesie interpretacji badania ważny jest udział lekarzy radiologów, którzy w razie wykrycia niepokojących zmian, przekazują pacjentce wskazówki dotyczące dalszego postępowania diagnostycznego.     Kobiety, które zachorowały na raka piersi często podkreślają, że w ich najbliższym otoczeniu rzadko poruszano temat badań profilaktycznych. Boimy się o tym rozmawiać, a strach blokuje impuls kontrolny, który bywa kluczowy w ratowaniu życia. Psychoonkolog Adrianna Sobol od lat tłumaczy Polkom, że dbanie o siebie ma status bezcennego nawyku, jest też przejawem troski o tych, których...
Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA została Człowiekiem Corporate Governance 2017. To osoba, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce. Tytuł przyznano po raz trzeci w trakcie tegorocznego, siódmego już spotkania „Konferencji Rada Nadzorcza”, poświęconego praktycznym aspektom sprawowania kontroli i nadzoru właścicielskiego.   Konferencja Rada Nadzorcza to jedno z najistotniejszych wydarzeń w Polsce poświęcone tematyce rad nadzorczych. Miejsce spotkania przedstawicieli corporate governance, gdzie dokonuje się merytoryczna i rzeczowa wymiana doświadczeń oraz omówienie zagadnień i problemów związanych z nadzorem właścicielskim. Zwieńczeniem konferencji jest ceremonia przyznania wyróżnienia „Człowiek Corporate Governance”.   W ubiegłym roku wyróżniono Wiesława...
Małe i mikrofirmy mogą ubiegać się o pożyczkę na korzystnych warunkach w Agencji Rozwoju Przemysłu. Wsparcie może opiewać na kwotę do 2 mln zł. Jako pierwsza skorzystała z tej opcji firma Ermax z Dąbrowy Górniczej. Choć produkt jest nowy, ARP zdążyło już udzielić kilku podobnych kredytów.     Dla kogo i na co pożyczka z ARP?   - Pożyczki na innowacje są przeznaczone dla każdego rodzaju firmy, także – co jest całkowitą nowością w ARP – dla małych i średnich przedsiębiorców. Nie interesuje nas, na co firma przeznaczy te pieniądze: może to być pożyczka obrotowa, pożyczka na linię produkcyjną, interesuje nas, aby firma...
Braster - system domowej profilaktyki raka piersi. Poprzez kontakt z gruczołem piersiowym odwzorowuje jej obraz termograficzny. Może wychwycić nawet 3 milimetrowe zmiany. W procesie interpretacji badania ważny jest udział lekarzy radiologów, którzy w razie wykrycia niepokojących zmian, przekazują pacjentce wskazówki dotyczące dalszego postępowania diagnostycznego.     Kobiety, które zachorowały na raka piersi często podkreślają, że w ich najbliższym otoczeniu rzadko poruszano temat badań profilaktycznych. Boimy się o tym rozmawiać, a strach blokuje impuls kontrolny, który bywa kluczowy w ratowaniu życia. Psychoonkolog Adrianna Sobol od lat tłumaczy Polkom, że dbanie o siebie ma status bezcennego nawyku, jest też przejawem troski o tych, których...

Do weekendowych wycieczek rowerowych namówił ją 5 lat temu przyjaciel. Dziś bierze udział w maratonach. O tym, jak zacząć i co daje sport - rozmawiam z Emilią Pustelnik, prywatnie pasjonatką sportu, zawodowo - właścicielką firmy Spec Dieta.

 

Emilio, masz już na swoim koncie pewne sukcesy związane z jazdą na rowerze. Który z nich jest dla Ciebie najważniejszy?

 

Uczestniczyłam w kilkunastu maratonach i wszystkie bardzo miło wspominam. Współzawodnictwo za każdym razem daje mi niesamowitą frajdę, ale szczególnie ciepło myślę o tych zawodach, w których stałam na podium. W maratonie Solid Ligistics SKODA Poznań Bike Challenge udało mi się zdobyć  aż dwa puchary, w różnych kategoriach. 1 miejsce zdobyłam w kategorii K 30 - 34, a 3 miejsce w kategorii generalnej kobiet - rowery szosowe. Najważniejszy jest jednak sam udział w wydarzeniu, nie nagrody. 30 kwietnia 2016 startuję w maratonie MTB w Obornikach - 40 km, zatem kolejna przygoda przede mną.

 

 

 

Kiedy zaczynałaś, od razu myślałaś, że chcesz brać udział w zawodach?

 

Nie - moja rozmówczyni uśmiechnęła się, sięgając pamięcią wstecz - do jazdy na rowerze namówił mnie przyjaciel. Zaczynałam od krótkich tras, bo miały to być raczej wycieczki krajoznawcze, a nie wyczynowy sport. Z czasem moje zainteresowanie jazdą rowerową rozwinęło się tak, że to ja zaczęłam przekonywać do niej kolejnych przyjaciół. Rower szybko stał się moim hobby i relaksem koniecznym po ciężkim dniu w pracy. To setki niesamowitych wrażeń i emocji, niekończąca się adrenalina, masa doświadczeń i poznanych ludzi. Dla mnie to pasja!

 

 

Gdzie najchętniej jeździsz,  jakie miejsca są tymi ulubionymi?

 

Rzadko jeżdżę sama, raczej są to wypady w grupie. Wybieramy lasy, pola i ścieżki rowerowe. Unikamy zatłoczonych miejsc i parków z uwagi na bezpieczeństwo pieszych, ale też nasze. Przygotowując się do maratonów jeździmy dość szybko, dlatego dużą wagę przywiązujemy do wyszukiwania "bezkolizyjnych" tras.

 

Dlaczego wybrałaś rower, a nie inny rodzaj aktywności?

 

Tak, jak wspomniałam, na początku traktowałam jazdę na rowerze jako relaks po pracy, jednak szybko okazało się, że chcę osiągnąć coś więcej,  zmierzyć się z innymi osobami i ocenić swój poziom.

 

Nie zrezygnowałam z innych sportów - zapewnia Emilia. Mam świetnego trenera karate - Pawła Barana. Dzięki tej dyscyplinie mogę ćwiczyć swoją wytrzymałość na duży wysiłek organizmu. Aby na maratonach dać radę - zimą na treningach nie odpuszczam. Wiem, że dzięki temu będzie dużo łatwiej, a mój organizm będzie przyzwyczajony do wysiłku. Oprócz karate wspinam się też na ściance , robię to wyłącznie dla przyjemności. Nigdy nie startowałam w zawodach choć czasami przeszło mi to przez myśl.

 

Od czego zacząć przygodę z rowerem? Czy konieczny jest sprzęt wysokiej jakości?

 

Sprzęt jest istotny, ale nie najważniejszy. Ważne są chęci i silna motywacja, przekonanie, że jeśli bardzo chce się coś osiągnąć, to można. Czasami celem jest ładna sylwetka, w moim przypadku motorem napędowym jest miłość do rywalizacji.

 

Wystarczy zacząć od 10 - 15 km w wolnej chwili. Można zaplanować sobie miłe wycieczki w weekend. Z czasem przychodzi takie uczucie... łapiesz bakcyla i wtedy zaczyna brakować przyjemnego zmęczenia i radości po każdym przejechanych kilometrze.

 

 

Co myślisz o specjalnej odzieży sportowej? Czy jest  niezbędna?

 

Sama przez pierwszy rok jeździłam w tym co miałam, więc niezbędna nie jest.  Muszę jednak przyznać, że profesjonalne buty, rękawiczki, odzież z wkładką mogą bardzo pomóc w osiągnięciu lepszego czasu, czy chociażby komfortu. Strój na rower musi być wygodny.

 

Kask to jedyna rzecz, która jest absolutnie konieczna dla bezpieczeństwa rowerzysty!

 

Jesteś dietetyczką, czy stosujesz jakąś specjalnie przygotowaną dietę, aby zwiększyć swoje osiągi na rowerze?

 

Od wielu lat zajmuję się żywieniem zbiorowym. Prowadzę też edukację naszych pociech w przedszkolach dotyczącą zdrowego odżywiania i kształtowania nawyków żywieniowych.

 

Pomagam w walce z nadwagą i otyłością mieszkańcom Wielkopolski. Pod koniec 2011 roku, zauważyłam rosnące zapotrzebowanie na zdrową i dietetyczną żywność, którą można dostarczyć klientom do domu. Opracowałam wyjątkowy plan żywienia, który pozwala zredukować masę ciała,  jedząc zdrowo i smacznie. Podstawą jest tu błonnik oraz aktywność fizyczna, zatem rower świetnie wpasowuje się w całą ideę! Plan żywienia powstaje w oparciu o założenia najzdrowszej diety cukrzycowej oraz wyniki wywiadu z klientem.

Polecam tę dietę swoim klientom i sama także ją stosuję.

 

Gdybyś miała zachęcić kobiety do jazdy na rowerze, to co byś powiedziała? Jakie plusy tej dyscypliny najbardziej przekonują do takiego spędzania wolnego czasu?

 

 

Na pewno częsta jazda na rowerze modeluje pośladki, drogie Panie, i całe ciało staje się zgrabniejsze!  Mogę też powiedzieć to, co powtarzam swoim klientkom: "Rower odkłada Twoje pieniądze i zużywa odłożony tłuszcz, jazda samochodem - zużywa Twoje pieniądze, a odkłada tłuszcz". Warto przemyśleć i wybrać ....

 

 

Z Emilią Pustelnik rozmawiała Hanna Balcerek    

 

 

 

Słowa Emilii oraz sprzyjające okoliczności przyrody skłoniły mnie do przejażdżki. Was też zachęcam!

 

 

Spec-dieta i rower, dwie pasje w jednym sercu

KARIERA KOBIETY

NOWOŚĆ!!!

50 LEKCJI  J. NIEMIECKIEGO

 

 

© 2016 Kariera Kobiety